Vai catar coquinho.

Emocijas un to veidi

Posted in Pašizaugsme, Veselība by liiwa on marts 31, 2008

Cilvēka dzīve nav iedomājama bez emocijām un jūtām. Mēs nevaram iztikt bez priekiem, ciešanām, dusmām, bez mīlestības un naida. Ir noskaidrots, ka cilvēkam ir pastāvīga vajadzība pēc pārdzīvojumiem un emocionālas piesātinātības. Svarīgs ir arī nosacījums: lai būtu emocionāla piesātinātība, nepieciešami ne tikai pozitīvie pārdzīvojumi, bet arī negatīvie – ciešanas, neapmierinātība. Cilvēkā nepārtraukti mijās pozitīvās emocijas ar negatīvajām. Tās negatīvās palīdz mums izcelt un novērtēt labās emocijas, jo kā gan citādāk mēs spētu novērtēt pozitīvo, ja nebūtu negatīvā?!

Emocijas – psihisks stāvoklis, tam raksturīgas kompleksas organisma reakcijas uz ārējās vides vai iekšējām izmaiņām. Emocijas ir parādību un situāciju reālās jēgas atspoguļojums subjektīva pārdzīvojuma formā.

 

Emocijas atspoguļo cilvēka vajadzības – šīs vajadzības tiek apmierinātas. Viss, kas atvieglo vajadzību apmierināšanu, rada pozitīvu emocionālo pārdzīvojumu. Tur pretī, viss, kas kavē to, veicina negatīvās emocijas.

Emocijas palīdz orientēties apkārt notiekošajā, novērtēt priekšmetus un parādības atkarībā no tā, cik tie ir vēlami vai nevēlami, derīgi vai kaitīgi. Tās bieži vien nosaka mūsu uzvedību.

Būtiski nejaukt emocijas ar jūtām. Jūtas ir relatīvi noturīgs un pastāvīgs pārdzīvojums, bet emocijas ir kā atbilde uz konkrētu situāciju. Protams, jūtas un emocijas ir cieši savstarpēji saistītas.

 

Emociju veidi:

(iedala pēc vairākiem kritērijiem)

Pēc ilguma:

· noskaņojums – ilgstoša, bet maz izteikta emocija,

· kaisle – mazāk ilgstoša, bet jau izteiktāka emocija,

·afekts – īslaicīga, bet ļoti spēcīga emocija (vētrains, emocionāls „uzliesmojums”).


Pēc rakstura:

· pozitīvas emocijas – prieks, sajūsma un uzticība u.c.

· negatīvas emocijas – bēdas, nomāktība u.c.

3. Pēc ietekmes uz cilvēka rīcību:

· mobilizējošās emocijas. Tās mobilizē kādu šķēršļu pārvarēšanai (pozitīvās emocijas un dusmas).

· demobilizējošās emocijas. Tās traucē pārvarēt radošās grūtības (bailes, kauns).

 

Pavisam iedala 9 galvenās emocijas:

1. prieks

2. interese – satraukums

3. izbrīns

4. bailes

5. dusmas

6. riebums

7. nicinājums

8. bēdas

9. kauns

No kā ir atkarīgs emociju izpausmes?

Emocijas galvenokārt ir atkarīgas no centrālās nervu sistēmas īpatnībām, kas nosaka cilvēka temperamentu. Viena no temperamentu raksturojošām komponentēm ir emocionalitāte. Cilvēkus iedala emocionāli noturīgos un emocionāli nenoturīgos. Noturīgie ir savaldīgi un māk kontrolēt savas izjūtas. Turpretim, emocionāli nenoturīgie cilvēki ir nesavaldīgi un atklāti izrāda savus pārdzīvojumus.

Emociju izpausme ir atkarīga arī no audzināšanas, vispār pieņemtajiem pieklājības noteikumiem, dzīves pieredzes un cilvēka ieradumiem.

Emociju izraisītās izmaiņas organismā

Emocijas organismā izraisa gan subjektīvas, gan objektīvas izmaiņas. Subjektīvā komponente ir mūsu emocionālais pārdzīvojums, kuru nav iespējams objektīvi novērtēt vai izmērīt. Objektīvo komponenti var novērtēt, un tā sastāv no organisma veģetatīvajām reakcijām un somatiskajām izpausmēm.

Veģetatīvās reakcijas rodas sakarā ar izmaiņām centrālā nervu sistēmā un nav pakļautas cilvēka gribai. Veģetatīvās reakcijas izpaužas kā:

1. acu zīlīšu paplašināšanās, īpaši bailēs

2. mainās ādas krāsa, kauna gadījuma cilvēks nosarkst, bet bailēs nobāl

3. pastiprināta svīšana emociju gadījumā, galvenokārt plaukstu un pieres rajonā

4. emociju laikā paātrinās sirdsdarbība, pieaug asinsspiediens

5. rodas izmaiņas gremošanas traktā, samazinās siekalu izdale-kļūst sausa mute

6. organismā pastiprināti izdalās adrenalīns-spēcīgu emociju ietekmē

7. pieaug visas vielmaiņas intensitāte

Uz veģetatīvo reakciju apsekošanas emociju laikā, balstās melu detektors, ko plaši izmanto noziegumu izmeklēšanā.

Somatiskās reakcijas parādās sakarā ar izmaiņām skeleta muskuļos. Tās var izpausties kā roku un kāju trīce, ķermeņa pozas un mīmikas izmaiņas. Emocijas parasti pavada izteiksmīgas kustības, kam ir milzīga nozīme saskarsmes un emocionālā kontakta nodibināšanā.

Vispilnīgāk un visspilgtāk emocijas izpaužas cilvēka sejā. Katrai emocijai ir sava mīmika. Pateicoties mīmikai, ķermeņa kustībām, runas emocionālajam komponentam, mēs uzzinām par citu pārdzīvojumiem, iejūtamies tajos un atbilstoši veidojam savas attiecības ar apkārtējiem.

Negatīvās emocijas

Pie negatīviem pārdzīvojumiem mēs pieskaitām: neapmierinātību, bēdas, ilgas, skumjas, garlaicību, izmisumu, šausmas, vilšanos un vēl citus. Ikdienas saskaroties ar cilvēkiem, bieži rodas negatīvas emocijas aizvainojošas izturēšanās, naidīgas attieksmes vai aizskarošu vārdu dēļ. Bieži izjūtam kauna vai sirdsapziņas pārmetumu sajūtu. Tas atstāj sekas cilvēka psihē, īpaši ja viņš neprot pārvarēt šos negatīvos pārdzīvojumus.

Ir sen noskaidrots, ka ilgstošas negatīvas emocijas un smagi pārdzīvojumi ir cēlonis vairākām smagām, hroniskām slimībām. Tās bojā nervu sistēmu, sirds-asinsvadu sistēmu, pavājina aizsargmehānismus.

Kā uzturēt labu psihisko stāvokli

Lielā mērā tas atkarīgs no paša cilvēka. Viens no nosacījumiem, lai neieslīgtu smagos emocionālos pārdzīvojumos, ir censties apmierināt savas vajadzības. Emocionāls komforts iespējams, ja cilvēks gūst to, kas viņam ir nepieciešams. Svarīga nozīme ir darbam, kurā cilvēks jūtas ieinteresēts, kurš viņu aizrauj un sniedz gandarījumu. Pētījumi liecina, ka ilgdzīvotāji ir intensīvi strādājuši visu mūžu, pat lielā vecumā.

 

Katram cilvēkam ir atļauts gan priecāties, gan bēdāties, un neviens mums nevar to aizliegt. Manuprāt, bez emocijām mums būtu ļoti garlaicīga dzīve, tieši emocijas padara to tik interesantu. Emocijas bagātina mūsu dzīvi, mūs pašus. Mēs izrādām savas emocijas, jo slēpt tās ir neizsakāmi grūti, pat neiespējami. Tikai jābūt uzmanīgiem tās izrādot, neapdomīgi izrādītas emocijas var radīt kļūdainu priekšstatu par cilvēku. Taču tās arī nedrīkst paturēt sevī! Emocijas tāpat kā pārējie psihiskie procesi atspoguļo īstenību, tikai dara to pārdzīvojumu formā.

Nozīmīga ir pozitīva attieksme pret dzīvi un notiekošo. Jāmāk iepriecināt gan sevi, gan citus. Nepieciešama māksla valdīt un kontrolēt savas emocijas. Tāpēc mēģināsim sasniegt savus mērķus un grūtību priekšā nepadosimies, izbaudīsim emocijas!

Dzīve bez emocijām ir tikpat neiedomājama, kā dzīve bez sajūtām…

2 Atbildes

Subscribe to comments with RSS.

  1. vumi said, on marts 31, 2008 at 4:39 pm

    Šobrīd viens no 9 galvenajiem emociju veidiem: prieks, ka parādās arvien jauni rakstu autori. Tā turpināt, labs raksts!

  2. […] sakritība, kas „izsit” mūs no līdzsvara – mēs piedzīvojam MULSUMA BRĪDI – emocijas, kas izlaužas negaidīti un kuras nav iespējams nocenzēt vai apslāpēt. Mēs apmulstam un tas […]


Atbildēt

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: