Vai catar coquinho.

Publiskā runa

Posted in Bizness, Disciplīna, Izglītība, Mācības by vivsne on marts 28, 2008

Bieži cilvēki nezin kā pareizi jāuzstājas publiskā runā, un tāpēc arī pieļauj elementāras kļūdas, kas pazemina, gan vērtējumu, gan nepiesaista publiku.

Publiska runa tiek pakļauta tekstveidnes nosacījumiem, uzstājoties doma izsakāma ,ne tikai atsevišķos teikumos, bet teikumu kopās, kur uzbūvei jāatbilst tekstveidnes likumībām.

Koptās publiskās runas vispārīgas iezīmes:

1)mērķtiecība (Skaidrība, ko gribi pateikt, ko ar runu vēlies panākt)

2)dzirdamība (precīza valodas skaņu izruna un pietiekams skaļums)

3)atbilstība literārajai valodai (Domu izteikšana viesiem saprotamā un pieņemamā veidā)

4)saprotamība (Runātāja kompetence, klausītāju īpašību ievērošana)

5)interesantums (Izteiksmīgas runas pamatu ievērošana, labs humors)

Publiskā runā iespējams izmantot ne tikai stāstījuma teikumus vien, bet iesaistīt arī citus teikumu veidus. Ar jautājumu teikumiem ir iespējams saasināt klausītāju uzmanību. Rosinājuma teikumos ir izteikta vēlēšanās pievērst klausītājus saviem uzskatiem, ietekmēt, pārliecināt.

Publiskā runa vistiešākajā veidā ir saistīta ar runas mākslas pamatlikumiem. Runājot vienmēr ir svarīgi, lai izruna būtu skaidra un pareiza.

Cilvēka runai ir trīs veidi:

1)mehāniskā runāšana

2)saprātīga runa

3)daiļā runa

Par mehānisko runāšanu dēvē valodas skaņu savirknēšanu vārdos, neizceļot vārdu nozīmi un saturu domu. Saprātīgas runas galvenais uzdevums ir runājamā teksta domas izcelšana. Daiļruna sevī ietver gan abus iepriekšējos runas veidos ietverto- valodas skaņu pareizu artikulēšanu. Daiļrunāšana ir mākslinieciska radīšana te runātājs parāda savu īpatnību, personību ar pārdzīvojuma spilgtumu, jūtu niansēm, balss modulāciju, kā arī dinamikas saprātīgu lietošanu.

Lietas, kas būtu jāzin uzstājoties ar publisko runu.

Iepazīsti telpu – Esi tuvs vietai, kurā tu vēlies runāt. Staigā pa telpu, kurā uzstājies lieto brīvi mikrafonu un palīglīdzekļus.

Piesaisti publiku – pasveicini auditoriju, kad viņi ierodas. Ir ieteicams dabiski runāt ar grupu vai auditoriju, justies tā kā tu runātu ar draugu.

Izzināt materiālu- ja ir vajadzīgs materiālu pārstrādājiet un izziniet savu runas tehniku

Atpūtieties – nesaspringstiet darot uzdevumu.

Vizualizējiet savu personīgo runu– Iztēlojieties savu runu, lai jūs balss būtu skaļa, tīra un pārliecinoša.

Dariet tā, lai cilvēki iegūtu visu no jūsu runas– Viņi nevēlas tevi izgāzt. Auditorija vēlas, lai tu būt interesants, rosinošs, informatīvs un uzjautrinošs.

Koncentrēt vienu ziņu – nevis vidējo– koncentrēt savu uzmanību prom no jūsu bažas un izdodiet ārēji jūsu ziņu visai publikai.

Izslēdziet nervozitāti un ieslēdziet pozitīvo enerģiju – Izmantojiet jūsu nervozo enerģiju un pielietojiet entuziasmu un aktivitāti.

Runājot jebkuru tekstu, vienmēr jāatceras, ka tādā veidā katrs cilvēks sevi izsaka, parāda savas personības būtību un apliecina sevi kā sabiedrības locekli, un nedrīkst aizmirst šādu vienkāršu lietu:

Kā runāsi, tā izskaties

Kā izskatīsies, tā runāsi!

Plašāku informāciju var meklēt: http://www.liis.lv/latval/ortoep/ortep10.htm  http://www.studygs.net

Advertisements

3 Atbildes

Subscribe to comments with RSS.

 1. vumi said, on marts 28, 2008 at 10:28 pēcpusdienā

  Mm labs raksts. Paldies! 🙂 Em.. un tad vēl jautājums, kāda ir tava pieredze publiskā runāšanā, lielas auditorijas priekšā?

 2. vivsne said, on marts 28, 2008 at 10:41 pēcpusdienā

  Paldies!Nu tā ir nācies runāt gan aizstāvot ZPD,gan esmu skaitījusi un lasījusi referātus un dzejoļus.Bet noteikti bez trenēšanās sākumā nav iespējams pareizi norunāt un, ja es pirms tam būtu izlasījusi kā ieteicams pareizi runāt, tad noteikti rezultāts būtu vēl labāks.Tāpēc ceru, ka tev izdosies iegūt labāku rezultātu, pateicoties manam rakstam.

 3. egleskoks said, on Septembris 19, 2011 at 8:30 pēcpusdienā

  Mūsdienās, kad pieejami dažādi balss un attēla pierakstīšanas veidi, labs treniņš ir pašam sevi filmēt runas laikā, pēc tam ar kritisku aci noskatoties un labojot kļūdas. Senāk to pašu veica spoguļa priekšā, tikai tas nav tik ērti.
  Prasmes iegūst trenējoties. Nevar trenēties runāt bez mutes kustināšanas vai skaņām. Dikcija, domāšana par tēmu laikā, kad vienlaikus jāveido pareizi teikumi un jājūt auditorija – lai to visu vienlaikus darbinātu, ir jābūt trenētam, kaut vai pie spoguļa. Tas ir līdzīgi kā auto vadīšana, kad ar laiku daudzas darbības kļūst automātiskas.


Komentēt

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: